Бібліотека села Яромирка почала свою історію з хати-читальні, яку було організовано у 1920 році ініціативною групою молоді села. Спочатку у ній книг, газет і журналів було дуже мало. Але молодь , яка тягнулась до знань, зібрала 50 книг і поповнила ними хату-читальню. При бібліотеці працював співочий гурток.
У 1951 році у селі бібліотекарем почала працювати Підлісна Людмила Іванівна. На той час бібліотека розміщувалась у хаті Пасічника Володимира , яку радянська влада відібрала в господаря ще у 1932 році за його небажання вступати до колгоспу
Для великої кількості читачів ці 2 хатніх кімнати стали затісними. Рішенням сільської ради у 1959 році під бібліотеку виділено 2 затишні кімнати у новозбудованому сільському клубі.
З 1966 року сільську книгозбірню очолює Алла Борухівська, яка продовжує хороші напрацювання своєї попередниці. Книжковий фонд поповнювався новою літературою. На кінець 1972 року у бібліотеці налічувалось уже 13000 книг. Тоді перед місцевою громадою знову постало питання пошуку ще більшого приміщення. Питання швидко вирішили: "перенесли" бібліотеку у вільну частину приміщення будинку побуту.
Очолила тимчасово бібліотеку Піонтковська Тетяна Ананіївна, поскільки Алла Борухівська із сім'єю переїхала у Закупне.
Після закінчення Київського культурно - освітнього училища 30 червня 1973 року уродженка села Борщівка Городоцького району Олянин Олена Мар'янівна була призначена на посаду завідуючої бібліотекою села Яромирка згідно наказу №160 від 05.09.1973 року. Працювала Олена Мар'янівна у нашому селі до 1977 року. Спільно з художнім керівником сільського клубу Данельчук Людмилою Борисівною вона проводила чимало цікавих заходів.
З 1977 року бібліотеку очолює Кікцьо Валентина Миколаївна. На займаній посаді вона пропрацювала довгих 20 років.
Кількість читачів невпинно зростала. Одній людині обслуговувати таку чисельність людей було практично неможливо, тому з 1989 році на дитячому абонементі починає працювати Лесько Марія Василівна
У 2001 році Марія Василівна іде на заслужений відпочинок, а книгозбірню очолює Теслюк Валентина Віталіївна.
З 1991 року бібліотека розташовувалась у будівлі колишнього панського маєтку. З роками будинок прийшов у занепад: дах протікав, через надмірну вологість стіни почали руйнуватись, підлога прогнила...
Ось такий вигляд мала бібліотека до 2009 року.
На сесії сільської ради у 2008 році сільський голова Терещук Йосип Олександрович виступив з доповіддю про необхідність будівництва нової книгозбірні. Депутати підтримали гарну ініціативу очільника села.
Саме завдяки клопіткій роботі Терещука Й.О. та вправності сільських будівельників осінню 2009 року будівля здана в експлуатацію. У листопаді читачі уже мали можливість задовільнити свій читацький інтерес у новій затишній бібліотеці.
Сьогодні Великояромирська бібліотека – філія №26 – це інформаційний, культурно-просвітницький , дозвіллєвий центр на селі,осередок збереження національної культури, народних традицій,звичаїв, центр спілкування сельчан. Розташована вона в центрі села в одному приміщенні з сільською радою (2поверх будівлі).
Сучасна бібліотека займає площу 159 м.кв. Тут вдало розмістились читальна зала,
кімната юного читача,
комп’ютеризований інформаційний центр
У 2010 році бібліотека стала переможцем ІІ раунду конкурсу «Програми «Бібліоміст» і отримала 2 комп’ютери із підключенням до мережі Інтернет. На конкурсі бібліотеку презентувала Теслюк Валентина Віталіївна.
Завдяки такій важливій перемозі користувачі Великояромирської сільської бібліотеки мають широкі можливості працювати не тільки з традиційними бібліотечними ресурсами, а й з електронними, що значно розширює діапазон пошуку необхідної інформації. Пошук актуальних матеріалів у бібліотеці полегшує Пункт Доступу до офіційної інформації , який нещодавно створено працівником бібліотеки. Читачам
надається доступ до ознайомлення з новими законами, постановами Верховної Ради.
Найактуальнішою для користувачів стала постанова про актуалізацію вкладників колишнього «Ощадбанку» СРСР, які реєструвалися для отримання компенсацій втрачених коштів у 2008 році.
Великояромирська сільська бібліотека взялась активно допомагати сільським жителям реєструватись на веб-сайті «Ощадбанку». За квітень-липень бібліотека зареєструвала 134 особи.Дуже актуальними серед читачів є «Урядовий сайт для юних громадян» . Захоплюх їх і подорож «Будинком Городецького», «Маріїнським палацом».
Великояромирська
сільська бібліотека є не тільки джерелом поповнення інформації та знань.Вона є також
центром зустрічей та спілкування - люди
зустрічаються, виявляють, що вони мають спільні інтереси або теми і мають
можливість про це поговорити.
З 2011 року, після комп`ютеризації та підключення до Інтернету, відвідувачі бібліотеки живуть по-новому, адже з того часу у бібліотеці безоплатні послуги: тренінги для жителів с.Яромирка з основ комп'ютерної грамотності та роботи в мережі Інтернет, кваліфікована допомога у пошуку роботи та складанні резюме, фермери та одноосібники щоразу приходять до книгозбірні , щоб дізнатися про ціни на сільгосппродукцію,знайти гарне насіння зернових культур та міндобриво . Кожного дня до бібліотеки приходять люди, щоб дізнатись найновіші новини з життя кінозірок.., інших знаменитостей, ознайомитись з політичними подіями в Україні та світі.
Щосуботи та щонеділі вихованці дитячого садка «Білочка» та учні початкових класів Великояромирської ЗОШ І - ІІІ ст.відвідують «Бібліотечний кінозал», де у режимі он-лайн переглядають улюблені мультфільми та кінострічки. Бібліотека пропонує дітям та молоді справжній медіа-мікс. Досить клацнути мишкою, і кожен може шукати книги, або ж за допомою електронної пошти чи чату обмінюватися думками щодо щойно переглянутих відео.
Особливо цікавими є обговорення фото та відео урочистих заходів , які організовують працівники культури.
Уже звичним явищем стало спілкування яромирчан з рідними в Україні, близькому та далекому зарубіжжі по Skype, але одне таке спілкування стало особливим. Особливість його в тому, що воно з часом переросло у родинні Skype - посиденьки сімей Мельник Олени Василівни з села Завадинці та Марійки Бойко і її названою мамою Амалією з Мадрида... Давно доля розлучила Марійку з рідними . Після смерті матері , коли дівчинці було лише півроку, дідусь забрав її до Харкова. З тих пір ніхто про неї нічого не чув, зв'язок перервався. І ось через 16 років з'явилась гарна новина: україночка, яку удочерила іспанська сім'я, хоче знайти близьких родичів...
До сільської бібліотеки зійшлась мало не уся родина на перше віртуальне спілкування у соціальних мережах. З часом розмови переросли у бажання реальної зустрічі. І ось Марійка на щедрій українській землі...
Інтернет є досить молодим носієм інформації . Насамперед ним охоче користується молодь та (дещо менше) діти. Вони ростуть і виростають разом з Всесвітньою мережею. Ця категорія користувачів найчастіше використовує швидкі й незалежні можливості комунікації та з допомогою бібліотекаря "виловлює" щодалі більше інформації з мережі.
Відвідувачі нашої книгозбірні - особистості творчі, які прагнуть себе проявити.Як бібліотекар, я намагаюсь у цьому допомогти, залучаючи їх до участі у різних творчих конкурсах, інформацію про які знаходжу у Всесвітній мережі.
Так, у 2012 році відвідувачка бібліотеки Пипа Юлія стала лауреатом конкурсу дитячого оповідання на тему "Ми - підлітки", написавши "Сон травневої ночі". У 2013 році ця ж читачка зайняла І місце на обласному конкурсі " Люблю тебе, моя свята Вкраїно!", написавши оповідання " Десь є на світі яблуневий рай".
Майже щомісяця сільська поетеса Ганна Травнева відсилає електронною поштою свої творчі доробки до різних переодичних видань. У 2014 році Ганна Леонідівна нагороджена дипломом І ступеня редакцією газети "Сімейна" за участь в обласному конкурсі "Моє рідне село". На конкурс майстриня літературного слова представила легенду"Яромирка - мій рідний дім".
Часто користувачі бібліотеки друкують свої поезії у соціальних мережах. Постійні відвідувачі нашого інтернет - центру стали переможцями на районних олімпіадах: І місце з хімії та фізики ( Федораш Діана, 10 клас), І місце з математики та ІІ місце з біології ( Дощик Вікторія, 7 клас) . Двічі на тиждень Дмитришина Христина удосконалює свої знання та вміння з англійської мови у сільській бібліотеці. ЇЇ працьовитість увінчалась спіхом. Дівчина посіла почесне ІІІ місце на районній олімпіаді з іноземної мови. Щороку , з часу під'єднання комп'ютерів до Всесвітньої мережі, бібліотекарем визначається кращий web - user. У 2012 році ним став Галянт Максим. У 2013 році - Щудляк Дмитро, який із 251 робочого дня бібліотеку відвідав 210 разів. Цей допитливий юнак зайняв І місце на олімпіаді з інформатики. У 2014 р. перемогу здобули Дощик Вікторія та Моцна Каріна. У 2015 та 2016 роках у номінації кращий web - user стали Ульман Руслан та Радченко Тарас.
2017 рік приніс перемогу Гнапу Руслану, учню 3 класу Великояромирської ЗОШ. Переможець нагороджений книжкою - розмальовкою та грамотою.
Частими відвідувачами у бібліотеці є учасники МАН, котрі черпають з мережі Інтернет матеріали для написання наукових робіт: Федораш Діана, Шараварська Каріна, Дацько Василь, Шараварська Марина, Терещук Вікторія( у 2012 році її робота з хімії зайняла І місце в обласному турі МАН), Смакал Дмитро, Семеренко Діана, Малецька Дарина, Резничук Руслан, Поважна Наталія, Мельничук Кароліна, Дощик Вікторія, Іваннікова Альона.
Інтернет - ресурси наші читачі використовують для написання рефератів чи інших робіт для коледжів, вищих навчальних закладів або з метою знаходження інформації щодо повсякденних проблем чи актуальних новин. Бібліотека пропонує свої послуги як інформаційний та комунікаційний центр для задоволення цих інтересів.
Отож, Інтернет надає позитивний вплив на розвиток наших читачів. Інтернет став незамінним помічником у проведенні багатьох масових заходів:заочна мандрівка"Земля, яку сходив Тарас", евристична бесіда "Ми люди, поки жива природа", правова гра "Через правову освіту - до правової держави" , подорож Урядовим Порталом, година - милування "Квітуче підвіконня", інформаційний коктейль"Небезпечні пристрасті".
З метою правового виховання бібліотекарем проводяться не лише години державності, правові години, а й оформлено папку "Юридичний порадник"
Наша бібліотека має ще одне велике досягнення, яке вивело її роботу у 2011 році на значно вищий рівень. 2011 рік став знаменним у житті села. Яромирчани з нетерпінням чекали гостей з усієї України : 28 вересня сільська бібліотека приймала учасників Всеукраїнської конференції, яка відбулась за підтримки Міністерства культури України, Хмельницької обласної державної адміністрації , обласної ради, управління культури , туризму і курортів облдержадміністрації та за участю фахівців Національної бібліотеки для дітей на чолі з генеральним директором, заслуженим працівником культури, Героєм України, кавалером ордена княгині Ольги Кобзаренко Анастасією Степанівною.
Привітати гостей прийшли яромирчани, закохані у книжку. З хлібом - сіллю зустрічали їх члени літературно - краєзнавчого клубу "Зелений пагін", духовий оркестр
та найменший наш читач ( 3 роки) Моцний Валентин із своїм дідусем Душком В.О., який є викладачем Городоцької музичної школи та вчителем музики у Великояромирській ЗОШ І - ІІІ ст. Хлопчина зачарував присутніх своєю грою на барабані.
На конференції розглядалось широке коло питань щодо місії дитячих бібліотек у суспільстві , їх ролі у формуванні особистості юного читача, впровадження та використання новітніх інформаційних технологій , інноваційних методик бібліотечного обслуговування дітей, підтримки їх читання, співіснування в культурному просторі сучасного дитинства, традиційної книжкової та електронної культури, співпраці бібліотек і різних інституцій.
В рамках конференції вивчено досвід обласної бібліотеки для дітей імені Т.Г.Шевченка, Городоцької, Дунаєвецької , Старокостянтинівської районних бібліотек для дітей, Кам'янець - Подільської міської бібліотеки № 6 для дітей, Самчиківської та Великояромирської сільських бібліотек, що обслуговують дітей.
Учасники конференції ознайомились з досвідом краєзнавчої діяльності нашої бібліотеки, з досвідом збереження історичної пам'яті, народних традицій (згодом з своїми напрацюваннями у сфері краєзнавства бібліотекар виступала на районному семінарі).
Із народною спадщиною гостей з усіх областей України знайомили Раїса Фрідріх, Надія Савчук та фольклорний колектив "Золота осінь", який весною 2010 року презентував сільський фольклор в програмі Оксани Пекун "Фольк - мюзік"у Києві.
На конференції розглядалась система просування дитячого та сімейного читання, участь у національному проекті "Україна читає дітям ", формування етнічної толерантності дітей та соціального партнерства бібліотек.
По завершенні конференції її учасники відвідали сільський приватний музей старожитностей С. Леська.
Читачі Великояромирської бібліотеки є активними учасниками як сільських, так і районних, обласних , всеукраїнських творчих заходів. Савчук Надія стала лауреатом всеукраїнського фестивалю - конкурсу "Душа землі моєї", який проходив у Сатанові.
Великояромирська сільська бібліотека на цьому етнофестивалі презентувала різні сорти медової продукції та роботи сільських умільців. Творчий захист готували працівники культури села та були залучені читачі книгозбірні Інна Лисаківська і Альона Гуцал.
У Києві читачі - яромирчани радували глядачів своїми піснями на передачі "Фольк - music ".
У 2014 році було оголошено конкурс юних дарувань "Кобзарики". Конкурс проходив у 3 етапи. На районний конкурс бібліотекарем В. В. Теслюк були представлені роботи Ульмана Артема " Садок вишневий коло хати" та Фіди Наталії "Тарас Шевченко"( вишивка)
Щоб якнайкраще задовільняти читацькі інтереси я, як бібліотекар, регулярно відвідую районні семінари.
Пройшла навчання за курсом "Інноваційні зміни в бібліотеці на основі проектного, кадрового менеджменту та інноваційної діяльності бібліотек" в Хмельницькому регіональному тренінговому центрі для бібліотекарів.
Такі навчання дали свої плоди. У 2011 році роботу Великояромирської бібліотеки відзначено грамотою начальника управління культури , туризму і курортів Хмельницької обласної адміністрації І.Трунової, дипломом директора Городоцької ЦБС у номінації "Кращий бібліотекар 2011 року", грамотою начальника відділу культури і туризму О.М.Федорова за ІІІ місце за підсумками організаційно - культурної , фінансово - господарської роботи серед закладів культури району. Отримала бібліотека і грамоту від Президента Української асоціації працівників бібліотек для дітей А.С.Кобзаренко за участь в організації та проведенні Всеукраїнської науково - практичної конференції директорів обласних бібліотек для дітей "Бібліотека для дітей: нове бачення, нові орієнтири та соціальне партнерство", а також виховання етнічної толерантності юних громадян, залучення їх до скарбів культурно - мистецької спадщини національних меншин Городоччини.
У 2012 році за сумлінну працю та високий професіоналізм бібліотекар Теслюк В.В. нагороджена Почесною грамотою голови Хмельницької облдержадміністрації Василя Ядухи. Також бібліотекар нагороджена дипломом І ступеня начальником відділу культури і туризму районної державної адміністрації за перемогу в конкурсі на кращу відеопрезентацію нетрадиційної книжкової виставки до 75 - річчя Хмельницької області . У 2013 та 2015 роках завідуюча бібліотекою нагороджена грамотами начальником відділу культури , національностей та релігій Городоцької РДА О.Федоровим за професіоналізм, пропаганду книги та впровадження нових бібліотечних послуг.
Великояромирська бібліотека підтримує тісний зв'язок з місцевими краєзнавцями В.Розгоном,С.Лесько та дослідницею місцевого фольклору Н.Надвиничною. Вони є частими гостями у сільській бібліотеці. Зустрічі з ними із великим нетерпінням чекає підростаюче покоління , адже прагнуть до пізнання нових знань про рідний край.
Немає коментарів:
Дописати коментар